本帖最後由 KW2523 於 2018-2-19 23:05 編輯
建議背景
於港鐵南港島綫通車後,比前者慢得多的90,97及590線客量急劇下跌,因此建議重組此三條路線和行經薄扶林的90B,91,94一併重組,改善各
線現時客量偏低,嚴重浪費車輛資源的情況。
重組內容
90
-總站由中環 (交易廣場) 縮短至金鐘 (東)。
-和97合併,除星期一至五上午繁忙時間往金鐘 (東) 方向外全日繞經利東邨。
90A (第二代)
-新開辦路線,由城巴營運,由利東邨單向開往金鐘 (太古廣場),於星期一至五上午繁忙時間服務。
90B
-加密班次,以配合90縮短及590削減服務。
91
-往鴨脷洲邨方向全日繞經利東邨。
94
-取消往利東邨方向的服務,由91取代。
97
-此路線併入90,由該線繞經利東邨取代。
590
-削減至星期一至五上下午繁忙時間服務,星期六,日及公眾假期全日服務,並調整餘下班次。
-餘下所有班次來回改經黃竹坑道天橋,並加停"香港仔工業學校"分站。
餘下車輛可以開辦新路線或加密原有路線班次,以補償受削減服務影響的乘客。
90 鴨脷洲邨 < - > 金鐘 (東)
往金鐘 (東) 方向行車路線
途經 : 鴨脷洲橋道,鴨脷洲徑,利東邨道#,利東邨通道#,利東邨道#,鴨脷洲徑,鴨脷洲橋道,黃竹坑道,香港仔隧道,黃泥涌道,摩理臣山道,天樂里,軒尼詩道,杜老誌道,告士打道,夏慤道,紅棉路支路,金鐘道,添馬街,德立街星期一至五上午繁忙時間班次不經註#街道。
沿途分站
1. 鴨脷洲邨總站
2. 利枝道
3. 鴨脷洲徑
4. 利東邨東興樓#
5. 利東街市#
6. 漁安苑#
(鴨脷洲大橋)
7. 甄沾記大廈
8. 業興街
9. 海洋公園道
10. 香港仔隧道收費廣場
(香港仔隧道,黃泥涌峽天橋)
11. 立德里 (分段收費起點站)
12. 北海中心
13. 杜老誌道
14. 舊灣仔警署
15. 分域街
16. 海富中心
17. 金鐘 (東) 總站
星期一至五上午繁忙時間班次不停註#車站。
往鴨脷洲邨方向行車路線
途經 : 樂禮街,金鐘道,軒尼詩道,分域街,莊士敦道,灣仔道,摩理臣山道,黃泥涌道,香港仔隧道,黃竹坑道,鴨脷洲橋道,鴨脷洲徑,利東邨道,利東邨通道,利東邨道,鴨脷洲徑,鴨脷洲橋道
沿途分站
1. 金鐘 (東) 總站
2. 熙信大廈
3. 修頓球場
4. 巴路士街
5. 天樂里
6. 跑馬地馬場
(黃泥涌峽天橋,香港仔隧道)
7. 香港仔隧道收費廣場 (分段收費起點站)
8. 香港仔運動場
9. 業興街
10. 勝利工廠大廈
(鴨脷洲大橋)
11. 香港真光書院
12. 利東邨東興樓
13. 利東街市
14. 鴨脷洲徑
15. 利枝道
16. 鴨脷洲邨總站
收費
全程 : $ 4.7
立德里往金鐘 (東) : $ 3.1
香港仔隧道收費廣場往鴨脷洲邨 : $ 3.0
服務時間和班次
星期一至五
往金鐘 (東) 方向
服務時段 班次 (分鐘)
05 : 20 - 07 : 00 15 - 20
07 : 00 - 09 : 00 8 - 10#
09 : 00 - 20 : 00 10 - 15
20 : 10 - 23 : 00 20 - 30
註#班次不經利東邨。
往鴨脷洲邨方向
服務時段 班次 (分鐘)
05 : 55 - 10 : 15 15 - 20
10 : 30
10 : 50 - 15 : 50 15 - 20
15 : 50 - 17 : 35 15
17 : 35 - 20 : 00 12 - 15
20 : 00 - 00 : 00 20
00 : 30
星期六,日及公眾假期
往金鐘 (東) 方向
服務時段 班次 (分鐘)
05 : 20 - 00 : 00 12 - 20
00 : 10
往鴨脷洲邨方向
服務時段 班次 (分鐘)
05 : 55 - 00 : 00 12 - 20
00 : 30
用車
此路線使用13輛雙層空調巴士行走。
90A 利東邨 -> 金鐘 (太古廣場)
行車路線
途經 : 利東邨通道,利東邨道,鴨脷洲徑,鴨脷洲橋道,黃竹坑道,黃竹坑道天橋,黃竹坑道,香港仔隧道,黃泥涌道,摩理臣山道,天樂里,軒尼詩道,金鐘道
沿途分站
1. 利東邨東興樓
2. 利東街市
3. 漁安苑
(鴨脷洲大橋,黃竹坑道天橋,香港仔隧道,黃泥涌峽天橋)
4. 立德里 (分段收費起點站)
5. 北海中心
6. 軒尼詩道官立小學
7. 修頓球場
8. 晏頓街
9. 太古廣場
收費
全程 : $ 4.7
立德里往太古廣場 : $ 3.1
服務時間及班次
星期一至五
服務時段 班次 (分鐘)
07 : 00 - 09 : 00 8 - 12
590 海怡半島 < - > 中環 (交易廣場)
往中環 (交易廣場) 方向行車路線
途經 : 怡南路,海怡路,鴨脷洲橋道,鴨脷洲大橋,黃竹坑道天橋,香港仔隧道,黃泥涌峽天橋,堅拿道天橋,告士打道,夏慤道,干諾道中,畢打街,港景街
沿途分站
1. 海怡半島總站
2. 海怡半島美暉閣
3. 海怡半島海韻閣
4. 鴨脷洲邨利澤樓
5. 利枝道
6. 鴨脷洲徑
(鴨脷洲大橋)
7. 香港仔工業學校
(黃竹坑道天橋)
8. 香港仔隧道收費廣場
(香港仔隧道,黃泥涌峽天橋,堅拿道天橋)
9. 舊灣仔警署 (分段收費起點站)
10. 分域街
(夏慤道天橋)
11. 皇后像廣場
12. 中環 (交易廣場) 總站
往海怡半島方向行車路線
途經 : 干諾道中,夏慤道天橋,夏慤道,告士打道,堅拿道天橋,香港仔隧道,黃竹坑道天橋,鴨脷洲大橋,鴨脷洲橋道,怡南路,海怡路,鴨脷洲橋道,怡南路
沿途分站
1. 中環 (交易廣場) 總站
2. 大會堂
(夏慤道天橋)
3. 香港演藝學院
4. 入境事務大樓
(堅拿道天橋,黃泥涌峽天橋,香港仔隧道)
5. 香港仔隧道收費廣場 (分段收費起點站)
(黃竹坑道天橋,鴨脷洲大橋)
6. 鴨脷洲徑
7. 利枝道
8. 御庭園
9. 海怡半島怡韻閣
10. 海怡半島海韻閣
11. 海怡半島總站
收費及轉乘優惠維持不變。
服務時間及班次
星期一至五
往中環 (交易廣場) 方向
07 : 10
07 : 22
07 : 34
往海怡半島方向
18 : 00
18 : 20
18 : 40
星期六,日及公眾假期
往中環 (交易廣場) 方向
服務時段 班次 (分鐘)
06 : 00 - 00 : 00 20
往海怡半島方向
服務時段 班次 (分鐘)
06 : 40 - 00 : 20 20
用車
此路線使用6輛雙層空調巴士行走。
優點
-各線均可提升客量,例如90吸納了97的乘客。
-海怡半島增加不經黃竹坑的特快服務。
-90加密班次,鴨脷洲往灣仔的服務增加。
缺點
-利東邨不經黃竹坑的特快服務被削減。
-整個鴨脷洲往中環的服務被削減。
歡迎討論及提出意見
|
|
|
|
|
本帖最後由 KW2523 於 2018-2-7 20:08 編輯
呢個重組某程度上係棄中環取灣仔
但好多客已經轉用MTR出中區,少咗好多人搭巴士
幾條軒尼詩道線明明主要做灣仔都入中環,根本嘥油
所以小弟以重組空間似乎最大嘅鴨脷洲重組,希望做好分工
|
|
|
|
|
然後90鴨脷州客大幅減少,因為失去同地鐵啲競爭力。 |
|
|
|
|
本帖最後由 KW2523 於 2018-2-19 23:17 編輯
90同97累鬥累各自空載,先提出合併
而且上繁拆左線
|
|
|
|
|
本帖最後由 KW2523 於 2018-2-7 22:13 編輯
係因為東邨近條橋
如果鴨島逆走,即係由橋入口路過屈入去兜一個大圈再屈返出o黎
相比西邨->東邨->橋,多咗好多無謂路段,但係對東邨吸引力又好低,變相雙輸
|
|
|
|
|
本帖最後由 KW2523 於 2018-2-19 23:08 編輯
仲有另一個原因
拎走97換90A本身已經可以令利東反,新90加密咗先可能令佢地支持呢個重組
而東邨不嬲係尾站直出,而家又變頭站要兜,十成反枱
至於西邨,佢地90同90B都密咗比較容易支持,而且已經有先例要兜(先例有99,171等等),要一程過嘅點行始終都會搭,要快嘅無論邊條邨都一早去咗搭龜龜喇,況且上繁已經拆出90A |
|
|
|
|
|
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
|