本帖最後由 tony223 於 2020-7-31 14:35 編輯
由於現時部分紅隧線於港島段走線較為迂迴,故作出以下建議:
102 總站縮短至嘉亨灣
過太古城後跟608入嘉亨灣總站,反之亦然
班次及車費不變 (-3車)
102P維持不變
106路線取消,由106A及106B取代
(-32車)
106A改為全日服務,港島段延長至筲箕灣
去程路線:跟原線至太古(康怡廣場)後跟102至筲箕灣作總站
回程路線:跟102至模範邨後出東廊後直達紅隧返回106原有路線
班次:
0540-0015 (8-15分鐘一班) (+16車)
車費不變
106B黃大仙-小西灣藍灣半島
去程路線:跟106線至紅隧後跟N118至小西灣藍灣半島
回程路線:跟8X至港運城後返回106原有路線
班次:
0535-0000 (8-15分鐘一班) (+16車)
車費不變 (+16車)
106P只保留上午往九龍服務
110改為全日服務,港島區總站總站嘉亨灣
去程路線:經耀東,筲箕灣道及太古城,然後出東廊後直達紅隧
回程路線:跟原線至紅隧後直達太古城,然後經筲箕灣道上耀東後返嘉亨灣
班次:
嘉亨灣開:0600-0000 (8-15分鐘一班)* (+6車)
尖東開 : 0600-0710 (10分鐘一班)
*2330後嘉亨灣開班次以尖東(麼地道)為總站,不設回程
車費不變
118 路線取消,由118A及118B取代 (-36車)
118A全日服務,小西灣藍灣半島-長沙灣深旺道
去程路線:跟8P至東廊後返回118P原有路線
回程路線:跟118P至東廊後返回8P原有路線
班次: 0600-0000 (8-15分鐘一班) (+17車)
車費不變
118B全日服務,杏花村-長沙灣深旺道
去程路線:跟8至樂軒台後返回118原有路線
回程路線:跟118至漁灣邨返回8原有路線
*0900後118B來回程東廊前/後繞經筲箕灣巴士總站
*原118康翠臺特班改以118B名義行走班次: 0600-0000 (8-15分鐘一班) (+16車)
車費不變
118P
早上往九龍減至6班 (0700-0800 每10分鐘一班),增設下午2班往九龍 (1740, 1800)
增設早上2班往港島 (0730, 0745)﹐下午往港島減至7班 (1700-1840 每20分鐘一班),杏花邨後經工業城一段永泰路,不經漁灣邨
增設紅隧口(樂軒台for 118系)互轉102系,106系,110及118系轉乘優惠,合共只收較高一程車費
因應嘉亨灣總站已有102及110進駐此站,為騰出空間, 建議將2及720跟2X以筲箕灣為總站
|
|
|
|
|
本帖最後由 brianso198 於 2020-8-2 23:38 編輯
筲箕灣道一大段無車去油麻地已北已經無做既空間,
102筲箕灣道果班客好多唔係紅隧客, 110補唔到...
110耀東+太古城客量可以好高,
格硬做筲箕灣道搵緊人笨...
118B對柴斜完全無著數,
睇唔出點解要支持...
唔講流水問題, 好簡單咁睇都有三大問題,
而呢三大問題足以令成份建議推倒...
|
|
|
|
|
本帖最後由 Waiyin12 於 2020-8-3 01:48 編輯
110耀東、鯉景灣段棧搞到趕客想做筲箕灣道 <> 西九龍填海區、尖沙咀,將110 <> 2A個BBI加埋2, 81, 82, 85, 720就做到,仲有紅隧BBI, 兩個轉乘優惠計畫應該處理到唔想落地底批客
鯉景灣落車行入嘉亨灣絕對係合理步程,北行可以2/720 > 110 BBI
亦唔建議放棄北角堆特快客
102唔可能飛起筲箕灣道,我覺得愛東段可以比118A做,102拆唔拆再討論
106嗰part建議咁分工:
106A: 柴小 + 筲箕灣道 + 康怡,鰂魚涌上東廊
106B: 北角、炮台山、天后
咁106B沿線去新蒲崗、九龍城有條時間相若嘅116, 可以開疏D
|
|
|
|
|
Tom9840 發表於 2020-8-7 16:06
反對將102縮短至嘉亨灣
除非102P全日並提供合理班次 |
|
|
|
|
Waiyin12 發表於 2020-8-7 18:23
除非102P全日並提供合理班次
這個方針不如向運輸署及巴士公司作建議 |
|
|
|
|
其實我有諗過102P全日而102縮去鰂魚涌做總站,咁樣對西筲既影響的確最少
但一方面102夠唔夠車分拆,
另102分拆後110既定位亦係一個問題
|
|
|
|
|
|
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
|