建議41, 45, 46, 63X, 241X重組
[複製鏈接]
|
本帖最後由 KW2523 於 2021-4-15 15:19 編輯
建議背景
早前建議目標為改善何文田至深水埗區服務的班次及速度, 然而未能照顧原有18往返旺角西及西九龍填海區的客源。是次則不改動18, 改以45服務長沙灣, 深水埗往返何文田及荔景山乘客, 同時46提速, 以取代45及63X服務荔景山及美孚往返旺角及油麻地。
重組大綱
41
-取消服務, 由45加班及241X擴展服務取代。
45
-改經界限街/太子道西及公主道, 不經旺角。
-因應41取消, 加派4輛用車及加密班次。
46
-改經西九龍走廊, 南行改經彌敦道, 取代45旺角段。
-因應此路線轉型為特快路線, 車費上調至$ 6.8。
63X
-來回改經荔枝角大橋, 不經美孚, 由46改道取代。
241X
-改為每天全日服務, 延長至九龍城碼頭。
-往九龍改經西九龍公路及麗翔道, 不經大角咀。
相關收動
31B
-配合46改道, 新增轉乘45往返荔景的轉乘優惠。
42A, 44
-配合241X提升服務, 兩線各削減1輛用車。
58X
-為免美孚63X乘客在繁忙時間的屯門公路轉車站難以登車, 新增在屯門轉乘63X, 68A共$15的優惠。
新服務詳情
45 麗瑤邨 <-> 九龍城碼頭
往九龍城碼頭
(依原線至長沙灣道"深水埗黃竹街"站 ; 天橋)
23. 花墟公園
24. 明愛太子宿舍
25. 九龍醫院
(公主道 ; 返回佛光街原線)
往麗瑤邨
(依原線至佛光街 ; 公主道)
16. 聖佐治大廈
17. 拔萃男書院
18. 太子站 (太子道西)
19. 運動場道
20. 楓樹街 (汝州街)
(黃竹街 ; 返回長沙灣道原線)
服務時間及班次
星期一至五
往九龍城碼頭
05:45 - 06:45 20
06:45 - 09:00 15
09:00 - 12:00 20
12:00 - 17:55 15
18:15 - 23:45 20
23:45 - 00:15 30
往麗瑤邨
05:50 - 06:50 30
06:50 - 07:50 20
07:50 - 09:05 15
09:05 - 12:05 20
12:05 - 18:50 15
18:50 - 23:50 20
23:50 - 00:20 30
星期六, 日及假日
往九龍城碼頭
05:45 - 07:15 30
07:15 - 08:35 20
08:35 - 16:35 15
16:35 - 19:45 15-20
19:45 - 23:25 20
23:25 - 00:15 25
往麗瑤邨
05:50 - 07:20 20
07:20 - 20:00 15-20
20:00 - 00:20 20
用車
共11輛, 預算來回程連休息時間170分鐘。
46 麗瑤邨 <-> 佐敦 (西九龍站)
往佐敦 (西九龍站)
(依原線至美荔道)
16. 美孚站 (分段收費起點)
(西九龍走廊)
17. 旺角鴉蘭街 (分段收費起點)
18. 旺角站
19. 旺角登打士街
20. 加士居道
21. 佐敦吳松街
(返回佐敦道原線)
往麗瑤邨
(依原線至彌敦道"旺角奶路臣街"站)
8. 旺角街市
9. 銘基書院
(西九龍走廊 ; 返回荔枝角道"美孚站"原線)
收費
全程 : $ 6.8
美孚站往佐敦 (西九龍站) : $ 6.6
旺角鴉蘭街往佐敦 (西九龍站) : $ 5.4美孚站往麗瑤邨 : $ 6.2
服務時間及班次
星期一至五
往佐敦 (西九龍站)
05:55 - 06:55 30
06:55 - 07:15 20
07:15 - 07:45 15
07:45 - 16:45 20
16:45 - 23:45 30
往麗瑤邨
06:35 - 11:05 30
11:05 - 19:05 20
19:05 - 00:05 30
星期六, 日及假日
往佐敦 (西九龍站)
05:55 - 07:55 30
07:55 - 16:15 20
16:15 - 23:45 30
往麗瑤邨
06:35 - 14:35 30
14:35 - 22:05 20
22:05 - 00:05 30
用車
共6輛, 預算來回程連休息時間120分鐘。
241X 青衣 (長青) <-> 九龍城碼頭
往九龍城碼頭
(依原線至青葵公路 ; 西九龍公路 ; 返回原線至愛民總站)
20. 聖三一堂中學
21. 忠孝街
22. 信用街
23. 紅磡佛光街
24. 石塘街
25. 浙江街
26. 落山道
27. 九龍城碼頭總站
往青衣 (長青)
1. 九龍城碼頭總站
2. 貴州街
3. 落山道
4. 鴻福街
5. 紅磡鶴園街
6. 寶其利街
7. 家維邨
8. 信用街
9. 何文田站
10. 迦密中學
11. 愛民邨
12. 忠民街
13. 欣圖軒
14. 房屋署大樓
15. 香港公開大學
16. 何文田街
17. 廣華醫院
18. 油麻地消防局
19. 上海街
(西九龍走廊, 荔枝角道, 荔枝角大橋, 葵涌道, 荃灣路, 青衣北橋)
20. 長安總站 (分段收費起點)
21. 楓樹窩體育館
22. 青衣邨宜業樓
23. 綠悠雅苑
24. 翠怡花園
25. 長青邨青梅樓
26. 長康邨康富樓
27. 長康邨康盛樓
28. 長康邨康豐樓
29. 長康邨康祥樓
30. 青盛苑
31. 美景花園
32. 青衣 (長青) 總站
收費
全程 : $ 9.4
青年會往九龍城碼頭 : $ 6.8
長安往青衣 (長青) : $ 4.3
服務時間及班次
每天
往九龍城碼頭
06:00 - 22:30 30
往青衣 (長青)
07:30 - 00:00 30
用車
共6輛, 預算來回程連休息時間180分鐘。
Thanks for reading!
|
|
|
|
|
原本45 46有15分鐘聯合班次出九龍,如此一來荔景深長荔只可以坐45,旺角只可以坐46,兩條線都要各自加密到最少15/1先可以 |
|
|
|
|
長深荔45加到15-20,旺角有45、46,46日間加到20,旺角以南又有特快,荔景山應該收貨,仲解決埋63X問題。
|
|
|
|
|
RV9019_276 發表於 2021-4-13 12:55
原本45 46有15分鐘聯合班次出九龍,如此一來荔景深長荔只可以坐45,旺角只可以坐46,兩條線都要各自加密到 ...
45 46客量低都要維持班次?it is unreasonable.
btw 45+41本身都唔滿,開15/20就得,更何況少左41去執留後既乘客,更需要還返車比42a/44
|
|
|
|
|
本帖最後由 KW2523 於 2021-4-13 21:02 編輯
其實本來嘅plan係用TML/載客率為理由就咁斬41
用42A/44加車BBI 12A/加班後45取代
不過擔心青衣ban拎走條線換加班
當然過得到嘅話我傾向慳返要抽42A/44各一架車...
或者可以改行旺角幫拖減低抽車影響
|
|
|
|
|
呢個建議係比之前閣下嗰個好咗,有考慮到頭尾車問題,又唔會俾荔景見到減咗車,但係有少少問題:
1. 何文田落旺角個服務時間短咗,但係俾 18 拉尾車大角咀過咗九點就無客要載一段空氣,得返鐵同唔知幾時有車嘅紅van
2. 有無機會 45 可以停埋大坑東遊樂場個站?始終太子會變咗真空
3. 荔枝角道就唔係問題,但係荔枝角道再西南海壇街嗰邊就開始有問題,我覺得可以加返個 45<>31B BBI 會比較好
4. 46 北行去到美孚無咗 $6.2,而家無分段係因為本身係收 $6.2;241X 九龍無分段都會執少咗雞,雖然落旺角西會係獨市,但係之後想抽走返會有難度
|
|
腦補當真,真要補腦
|
|
|
WN4156 發表於 2021-4-13 19:19
長深荔45加到15-20,旺角有45、46,46日間加到20,旺角以南又有特快,荔景山應該收貨,仲解決埋63X問題。
...
咁樣加車法分分鐘用車仲多過以前
人哋寧願留41算 |
|
|
|
|
本帖最後由 KW2523 於 2021-4-15 15:17 編輯
1. 旺角夜晚如果係回程比較多嘅話都有E21A做到
2. 南行諗住46鴉蘭街做埋, 不過太遠嘅話45食多盞燈影響唔大
3, 4已經加返
|
|
|
|
|
本帖最後由 KW2523 於 2021-4-15 15:31 編輯
現時單向南行聯合15, 北行兩條各25/30
建議中雙向20, 深水埗區部份時間雙向15
影響真係大到唔夠收貨? |
|
|
|
|
|
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
|