hkitalk.net 香港交通資訊網

 找回密碼
 會員申請加入
Custom Search

Login

搜索

 

Advertisement

 
(B0)香港巴士車務及車廂設備 (B1)香港巴士廣告消息/廣告車行踪 (B2)香港巴士討論 (B3)巴士攝影作品貼圖區 (B3i)即拍即貼 -手機相&翻拍Mon相 (B4)兩岸三地巴士討論 (B5)外地巴士討論

Advertisement


(B6)旅遊巴士及過境巴士 (B7)巴士特別所見 (B11)巴士精華區 (B22)巴士迷吹水區   (V)私家車,商用車,政府及特種車輛
(A6)相片及短片分享/攝影技術 (A10)香港地方討論 (A11)消費著數及飲食資訊 (A16)建築物機電裝置及設備 (A19)問路專區 (N)其他討論題目  
(F1)交通路線建議 (C2)航空 (C3)海上交通及船隻 (D1)公共交通有關商品   (Y)hkitalk.net會員福利部 (Z)站務資源中心
(R1)香港鐵路 (R2)香港電車 (R3)港外鐵路   (O1)omsi討論區 (O2)omsi下載區 (O3)omsi教學及求助區
(M1)小型巴士綜合討論 (M2)小型巴士多媒體分享區 (M3)香港小型巴士字軌表     最新板務資訊  
 

Advertisement

 

查看: 713|回復: 5

建議81C/87D/281A重組

[複製鏈接]

1212

iPower

211

aPower

12

HugeC

Level 1

Rank: 1

積分
1435
發表於 2020-2-3 12:53 | 顯示全部樓層 |閱讀模式

                                    Advertisement



本帖最後由 MA4745@85A 於 2020-2-3 15:30 編輯

建議81C/87D/281A重組

背景:
因為81C沙田段行車時間過長,因此建議281B及281X全日服務。另外,屯馬線全線開通後將對新界東來往九龍巴士服務做成嚴重打擊,因此取消286M,減少和89C彼此之間競爭,以及為挽救可能會大跌的客量,並和屯馬線有正面競爭,因此修改部分87D及281A路線。

主要內容:
  • 81C取消
  • 開辦全新路線81X
  • 87D改道,改名87X
  • 281A改道
  • 281B全日服務
  • 281X全日服務及改經青沙公路,轉為循環線
  • 286M取消 (屯馬線開通而取消)


81X 耀安<>維港灣
行車時間約為60分鐘,派10架巴士行走

班次:
往維港灣
05:30-06:30 20
06:30-07:00 15
07:00-08:00 10
08:00-09:00 12
09:00-16:00 15
16:00-21:00 20
21:00-23:30 30

往耀安
06:30-09:30 30
09:30-10:30 20
10:30-16:00 15
16:00-17:00 12
17:00-19:00 10
19:00-20:00 12
20:00-21:30 15
21:30-22:30 20
22:30-00:30 30

往維港灣 全程 $8.9/九龍塘聯合道起 $6.4

  • 耀安巴士總站
  • 頌安邨
  • 錦鞍苑        
  • 欣安邨        
  • 保泰街        
  • 德信中學        
  • 錦泰苑        
  • 富安花園巴士總站        
  • 亞公角        
  • 沙田醫院
  • 新界鄉議局大樓
  • 沙田第一城
  • 獅子山隧道
  • 九龍塘聯合道
  • 九龍塘站
  • 九龍塘會
  • 九龍醫院
  • 萬基大廈
  • 何文田街        
  • 廣華醫院        
  • 油麻地消防局
  • 上海街
  • 富榮花園
  • 柏景灣
  • 帝柏海灣
  • 櫻桃街
  • 奧運站
  • 君匯港
  • 維港灣巴士總站


往耀安 全程 $8.9/沙田第一城起 $6.4/富安花園巴士總站起 $4.3
  • 維港灣
  • 中匯街
  • 奧運站
  • 富貴街
  • 海富苑
  • 富榮花園
  • 廣東道
  • 青年會
  • 廣華醫院
  • 勝利道
  • 九龍維景酒店
  • 聖佐治大廈
  • 九龍塘會        
  • 基督中心堂        
  • 九龍塘站
  • 映月台
  • 獅子山隧道
  • 沙田第一城
  • 濱景花園
  • 沙田醫院        
  • 亞公角        
  • 富安花園巴士總站
  • 錦泰苑        
  • 德信中學        
  • 海典灣        
  • 欣安邨        
  • 聽濤雅苑
  • 頌安邨        
  • 曾璧山中學        
  • 耀安巴士總站


87X 泥涌/烏溪沙站<>佐敦(西九龍站)

行車時間約為75/70分鐘,派22架巴士行走

班次:
泥涌往佐敦(西九龍站)
05:20-06:00 20
06:00-07:30 10
07:40 (87E 往尖沙咀(中間道))
07:50-08:30 10
08:30-09:00 6
09:00-10:00 10
10:00-18:00 12
18:00-23:30 15
烏溪沙站往佐敦(西九龍站)
07:00-07:40 10
07:45
07:50-08:30 10

往烏溪沙站
06:00-08:00 20
往泥涌
08:00-10:00 20
10:00-15:00 12
15:00-16:00 10
16:00-22:00 5-8
22:00-00:30 12

往佐敦(西九龍站) 全程 $10.5/烏溪沙站起 $9.4/九龍塘聯合道起 $6.4
  • 泥涌        
  • 西澳        
  • 樟木頭帝琴灣
  • 烏溪沙站 (早上特別班次起載點)
  • 利安邨        
  • 錦龍苑        
  • 錦英苑        
  • 新港城        
  • 馬鞍山市中心
  • 福安花園        
  • 耀安邨耀謙樓
  • 獅子山隧道
  • 九龍塘聯合道
  • 九龍塘站
  • 九龍塘會        
  • 拔萃男書院        
  • 太子站
  • 旺角站
  • 旺角登打士街
  • 加士居道        
  • 佐敦吳松街
  • 佐敦炮台街        
  • 佐敦(西九龍站)巴士總站


往泥涌 全程 $10.5/白楊街起 $9.4/耀安邨起 $4.3
  • 佐敦(西九龍站)巴士總站
  • 佐敦道
  • 佐敦炮台街        
  • 油麻地寧波街
  • 九龍中央郵政局
  • 油麻地碧街
  • 旺角山東街
  • 基榮小學        
  • 白楊街        
  • 警察體育遊樂會        
  • 花墟公園        
  • 明愛太子宿舍        
  • 九龍塘會        
  • 基督中心堂        
  • 九龍塘站
  • 映月台        
  • 獅子山隧道
  • 耀安邨
  • 曾璧山中學        
  • 海栢花園
  • 馬鞍山警署        
  • 錦英苑        
  • 錦龍苑        
  • 利安邨        
  • 烏溪沙站 (早上特別班次終點站)
  • 樟木頭帝琴灣        
  • 泥涌


281A 廣源<>九龍站

行車時間約為80分鐘,派18架巴士行走

班次:
往九龍站
05:30-06:30 15
06:30-07:30 10
07:30-09:30 8
09:30-10:00 10
10:00-18:00 12
18:00-21:30 15
21:30-23:30 20

往廣源
06:30-09:30 20
09:30-11:00 15
11:00-15:00 12
15:00-16:00 10
16:00-20:00 8
20:00-22:00 10
22:00-23:30 15
23:30-00:30 20

往九龍站 全程 $7.8/九龍塘聯合道起 $6.4
  • 廣源巴士總站
  • 小瀝源
  • 香港駕駛學院
  • 愉翠苑
  • 沙田工業中心
  • 碩門邨
  • 新界鄉議局大樓
  • 沙田第一城
  • 獅子山隧道
  • 九龍塘聯合道
  • 九龍塘站
  • 九龍塘會        
  • 拔萃男書院        
  • 太子站
  • 旺角奶路臣街
  • 旺角豉油街        
  • 油麻地永星里
  • 油麻地西貢街        
  • 尖沙咀德成街
  • 金巴利道
  • 尖沙咀中間道
  • 九龍公園徑
  • 中港城        
  • 柯士甸道西        
  • 九龍站巴士總站


往廣源 全程 $7.8/沙田第一城起 $5.8/小瀝源消防局起 $5.4
  • 九龍站巴士總站
  • 柯士甸道        
  • 新港中心        
  • 尖沙咀海防道
  • 栢麗購物大道        
  • 柯士甸道
  • 九龍中央郵政局        
  • 油麻地碧街
  • 旺角山東街
  • 基榮小學        
  • 白楊街        
  • 警察體育遊樂會        
  • 花墟公園        
  • 明愛太子宿舍        
  • 九龍塘會        
  • 基督中心堂        
  • 九龍塘站
  • 映月台        
  • 獅子山隧道
  • 沙田第一城
  • 濱景花園
  • 碩門邨
  • 小瀝源消防局
  • 愉翠苑        
  • 小瀝源報案中心        
  • 小瀝源        
  • 帝堡城        
  • 廣源巴士總站


281B 愉翠苑<> 尖沙咀東(麼地道)

行車時間約為60分鐘,派12架巴士行走

班次:
往尖沙咀東(麼地道)
05:30-06:30 15
06:30-07:30 10
07:30-09:30 8
09:30-11:00 10
11:00-18:00 12
18:00-21:30 15
21:30-23:30 20

往愉翠苑
06:30-08:00 30
08:00-10:00 20
10:00-14:00 15
14:00-15:00 12
15:00-16:00 10
16:00-20:00 8
20:00-22:00 10
22:00-23:30 15
23:30-00:30 20

往尖沙咀東(麼地道) 全程 $7.8/九龍塘聯合道起 $6.4
  • 愉翠苑
  • 愉田苑        
  • 第一城總站
  • 沙田第一城
  • 富豪花園        
  • 麗豪酒店
  • 乙明邨        
  • 車公廟
  • 新翠邨
  • 世界花園
  • 獅子山隧道
  • 九龍塘聯合道
  • 九龍塘站
  • 九龍塘會
  • 九龍醫院
  • 萬基大廈
  • 何文田街        
  • 廣華醫院        
  • 油麻地消防局
  • 油麻地永星里
  • 油麻地西貢街        
  • 尖沙咀德成街
  • 金巴利道
  • 尖沙咀中間道
  • 尖東站
  • 尖沙咀東(麼地道)


往愉翠苑 全程 $7.8/世界花園起 $5.8/置富第一城起 $5.4
  • 尖沙咀東(麼地道)
  • 尖東站
  • 尖沙咀海防道
  • 栢麗購物大道        
  • 柯士甸道
  • 九龍中央郵政局
  • 青年會
  • 廣華醫院
  • 勝利道
  • 九龍維景酒店
  • 聖佐治大廈
  • 九龍塘會        
  • 基督中心堂        
  • 九龍塘站
  • 映月台
  • 獅子山隧道
  • 世界花園
  • 新翠邨
  • 大圍站
  • 車公廟
  • 秦石邨
  • 曾大屋
  • 乙明邨
  • 麗豪酒店        
  • 富豪花園
  • 置富第一城
  • 愉田苑
  • 第一城站
  • 愉翠苑        


281X 耀安↺尖沙咀

行車時間約為120分鐘,派14架巴士行走

班次:
往尖沙咀
05:30-06:30 20
06:30-07:00 15
07:00-07:40 10
07:40-09:00 8
09:00-15:00 12
15:00-16:00 10
16:00-20:00 8
20:00-22:00 12
22:00-23:30 15

收費:
全程/西九龍站起 $9.9
世界花園起 $8.1
新翠邨起 $6.4
富安花園巴士總站起 $4.3
耀安>田心村 $6.4  (在此站或之前下車,下車可回贈 $3.5)

  • 耀安巴士總站
  • 頌安邨
  • 錦鞍苑        
  • 欣安邨        
  • 保泰街        
  • 德信中學        
  • 錦泰苑        
  • 富安花園巴士總站        
  • 亞公角        
  • 沙田醫院
  • 世界花園
  • 新翠邨
  • 田心村
  • 青沙公路轉車站(落客站)
  • 青沙公路轉車站
  • 西九龍站
  • 匯翔道
  • 柯士甸道        
  • 新港中心        
  • 尖沙咀海防道
  • 栢麗購物大道
  • 柯士甸道
  • 九龍中央郵政局        
  • 欣翔道        
  • 青沙公路轉車站(落客站)
  • 青沙公路轉車站
  • 新翠邨
  • 沙田醫院        
  • 亞公角        
  • 富安花園巴士總站
  • 錦泰苑        
  • 德信中學        
  • 海典灣        
  • 欣安邨        
  • 聽濤雅苑
  • 頌安邨        
  • 曾璧山中學        
  • 耀安巴士總站


用車安排:
                        現時                將來
81C                   24                    0
81X                    0                    10
87D                   27                    0
87X                    0                    22
281A                 20                   18
281B                  0                    12
281X                  0                    14
286M                 5                     0

好處
1)碩門邨及泥涌有全日巴士路線
2)加快馬鞍山前往九龍時間
3)馬鞍山海皮有全日青沙線
5)開拓大圍至馬鞍山海皮特快新客源

壞處
1)部分車費有上調



1696

iPower

5

aPower

52

HugeC

Level 1

Rank: 1

積分
1711
發表於 2020-2-3 15:13 | 顯示全部樓層
新281A入沙田方向點解會加左價?
來回收費應該要統一

1212

iPower

211

aPower

12

HugeC

Level 1

Rank: 1

積分
1435
 樓主| 發表於 2020-2-3 15:31 來自手機 | 顯示全部樓層
charlesli0104 發表於 2020-2-3 15:13
新281A入沙田方向點解會加左價?
來回收費應該要統一

唔小心打錯咗,唔好意思

3211

iPower

229

aPower

290

HugeC

Level 2

Rank: 2Rank: 2

積分
3498
發表於 2020-2-3 17:31 | 顯示全部樓層

                                    Advertisement



窩打老道慳嘅時間彌補唔到碌到大圍用多,而且一城去旺角成班客要行出去,市中心錦英亦冇咗尖咀直車

另外281B全日7.8變相減價賣大包?

1212

iPower

211

aPower

12

HugeC

Level 1

Rank: 1

積分
1435
 樓主| 發表於 2020-2-3 18:35 來自手機 | 顯示全部樓層
KW2523 發表於 2020-2-3 17:31
窩打老道慳嘅時間彌補唔到碌到大圍用多,而且一城去旺角成班客要行出去,市中心錦英亦冇咗尖咀直車

另外281B ...

這個計劃打算在屯馬線開通之後先實施,馬鞍山出尖沙咀巴士和屯馬線根本冇得鬥,所以寧願縮短擺去西九龍站慳幾部車出嚟開第二條線。
而且第一城可以選擇去工業中心嗰個站上車,唔一定要行到出去嗰個站。
281B可以考慮下加到$8.1。

3211

iPower

229

aPower

290

HugeC

Level 2

Rank: 2Rank: 2

積分
3498
發表於 2020-2-3 18:53 | 顯示全部樓層
本帖最後由 KW2523 於 2020-2-3 19:30 編輯
MA4745@85A 發表於 2020-2-3 18:35
這個計劃打算在屯馬線開通之後先實施,馬鞍山出尖沙咀巴士和屯馬線根本冇得鬥,所以寧願縮短擺去西九龍站 ...

搭屯馬線出尖咀仲多咗站,反而耐過而家轉線,回程又由可以坐變要企足全程,彌敦道出發又一樣要行,真係吸引到而家搭87D嘅客? 何況去西九龍站只係短過尖咀一公里多少少,真係慳到幾架車?

281A本身速度優勢唔大,要成批客行都冇所謂,仲要兜上去石門塞工業區,吸引力睇怕會跌一截,你確定唔會倒現有乘客?

其實我想講應該用返81C個number收返齊8.9,要減原有乘客價一定係慳咗一批資源/搶到其他交通嘅唔少客先會令九記想做呢個改動...
您需要登錄後才可以回帖 登錄 | 會員申請加入

本版積分規則

Advertisement

Advertisement

站規|清理本站Cookies|hkitalk.net 香港交通資訊網

GMT+8, 2020-5-25 15:43

Powered by Discuz! X3.3

© 2001-2013 Comsenz Inc.

快速回復 返回頂部 返回列表